Logo ASK Soli Deo

Soli Deo

Akademickie Stowarzyszenie Katolickie

Czas to miłość

 
Zdjęcie członków stowarzyszenia (2)
| ASK Soli Deo

Dołącz do nas

Soli Deo to..?

Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo to istniejąca od 1989 r. największa tego typu organizacja studencka w Warszawie. Nazwą i głównym hasłem stowarzyszenia są słynne słowa Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego - "Soli Deo", co znaczy "Jedynemu Bogu".

 

…ludzie!** **

Nasze stowarzyszenie tworzy obecnie ponad 120 aktywnie działających studentów z aż ośmiu największych warszawskich uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej, Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Pedagogiki Specjalnej. Naszym duchowym opiekunem i najlepszym doradcą jest ks. Michał Muszyński.

 

…różnorodność!

Są wśród nas studenci medycyny i prawa, przyszli dziennikarze i dyrektorzy wielkich korporacji, umysły typowo ścisłe i miłośnicy przyrody, pasjonaci fotografii, zagorzali fani piłki nożnej i maniacy gier komputerowych, imprezowicze i mole książkowe, dusze towarzystwa i osoby troszkę bardziej nieśmiałe ;)

 

…jedność!

Mimo różnych charakterów i rozmaitych zainteresowań (tworzymy naprawdę wybuchową mieszankę!) jest COŚ, co nas łączy - wspólna wiara, chęć lepszego zrozumienia siebie, świata, Boga. Jesteśmy ludźmi z pasją, którzy pragną dzielić się mądrością i radością płynącymi z wiary. Nie zniechęcając się niepowodzeniami, wciąż poszukujemy odpowiedzi na nurtujące nas, trudne pytania. Poprzez organizację konferencji, wykładów, dyskusji, projekcji filmów, wyjazdów chcemy ukazywać studentom ich powołanie do życia zgodnego z przykazaniami Ewangelii.

 

…unikatowość!

Współczesny, laicyzujący się świat potrzebuje prawdziwego świadectwa. Uważamy, że o wartościach, w które wierzymy, trzeba mówić otwarcie, zwłaszcza w środowisku, w którym przebywamy na co dzień. Dlatego też - w odróżnieniu od duszpasterstw czy wspólnot - działamy nie w kościołach czy w salkach katechetycznych, ale bezpośrednio na uczelniach, w murach uniwersyteckich! Naszym zdaniem szkoły wyższe nie mogą być jedynie miejscem zdobywania wiedzy zawodowej, pozostając obojętnym wobec uniwersalnych wartości moralnych. Ich zadaniem jest także służba wychowaniu do odpowiedzialnego, zgodnego z etyką katolicką życia prywatnego, rodzinnego i społecznego.

 

…formacja!

Chcemy razem radować się, że naszym Panem jest Jezus Chrystus oraz dzielić się tą radością z innymi. Z tego powodu na terenie uczelni organizujemy rekolekcje wielkopostne i adwentowe. Formację duchową rozwijamy również uczestnicząc w dniach skupienia, comiesięcznych Mszach Świętych, adoracjach i konferencjach, wspólnych Drogach Krzyżowych i roratach. Organizujemy także studenckie wyjazdy na Lednicę oraz Taize. I – co najważniejsze – staramy się żyć Ewangelią na co dzień!

 

…cykliczne projekty!

Najbardziej znany i największy ogólnosolideowy projekt to Poruszyć Niebo i Ziemię. Świadomi, że w Polsce brakuje poważnej dyskusji o wartościach i Kościele, a katolikom przypisywane są liczne stereotypy, postanowiliśmy zorganizować spotkania, w których staraliśmy się z nimi zmierzyć. Pragnęliśmy pokazać studentom, co to znaczy, że chrześcijanin to ktoś łagodny jak gołębica, ale jednocześnie roztropny jak wąż (por. Mt 10,16). Mówiliśmy o tym, że chrześcijanie mogą i powinni być przedsiębiorczy, dążyć do sukcesu, cieszyć się życiem, realizować marzenia, a sława, pieniądze, dobra zabawa to coś wspaniałego, jeśli tylko kierujemy się Ewangelią, czyli mądrymi wartościami.

Dwoma sztandarowymi projektami Soli Deo, organizowanymi od blisko 10 lat, są Laboratorium Miłości (przygotowywane każdej jesieni przez UW i APS) oraz projekt Sympatia, Miłość, Małżeństwo (odbywający się wiosną w SGH oraz SGGW). Są to cykle konferencji poświęcone relacjom damsko-męskim, zakochiwaniu się, miłości, małżeństwu, a także wyjaśniające, jak wygląda dojrzałe przeżywanie swojej seksualności. Zapraszamy do udziału w nich małżeństwa, świeckich specjalistów i charyzmatycznych księży z praktycznym i psychologicznym doświadczeniem.

Kolejnym projektem organizowanym przez SGHDni Kultury Chrześcijańskiej, mające w niebanalny i różnorodny sposób pokazywać chrześcijańskie korzenie naszej kultury i tradycji oraz promować stojące za nią wartości. Do tej pory udało nam się zorganizować kilkanaście pokazów filmowych, konferencji, wieczorów poetyckich, happening „Wesele”, warsztaty taneczne z motywem 8 błogosławieństw oraz o ikonach, jak również koncert gospel.

Ogromnym uznaniem cieszyły się również projekty Oddaj z kości garść miłości oraz Krwinka. Akcjom tym towarzyszyły projekcje filmów oraz wywiady ze znanymi osobami.

 

…znakomici goście!

Naszymi prelegentami były osoby duchowne, politycy, ekonomiści, prawnicy, lekarze, sportowcy, dziennikarze, publicyści, aktorzy.

Gościli u nas min. ks. Marek Dziewiecki, ks. Piotr Pawlukiewicz, o. Ksawery Knotz, ks. Marek Gancarczyk, Marek Jurek, Tomasz Terlikowski, Bronisław Wildstein, Jerzy Stuhr, Wojciech Cejrowski, Robert Korzeniowski, Szymon Kołecki, Maciej i Paulina Kurzajewscy, Krzysztof Ziemiec, Radosław Pazura, Tomasz Zubilewicz, Artur Partyka, Krzysztof Zanussi i wielu innych.

 

…integracja!

Tworzymy grupę dobrych znajomych, zgranych przyjaciół, otwartych na innych i wyznających podobne wartości. Relaksując się po całym tygodniu nauki, wspólnie imprezujemy w weekendy do białego rana, grillujemy, uprawiamy sporty, spotykamy się w pubach czy kawiarniach. Do tradycji należą już coroczne majowe wypady kajakowe, wrześniowe obozy zerowe oraz sylwestrowe wyjazdy w góry.

 

Stawiamy na budowanie więzi międzyludzkich. Kontakty nawiązane w Soli Deo, "wypróbowane" na wspólnych wyjazdach i podczas wspólnych akcji pozostają często na całe życie. W każdej chwili i Ty możesz dołączyć do naszej paczki! Nasz HR czeka na Wasze maile [Ochrona antyspamowa adresów e-mail. Włącz javascript, aby zobaczyć adres] - odbijemy piłeczkę!

 

{youtube}PStT8xrTUoU{/youtube}