Logo ASK Soli Deo

Soli Deo

Akademickie Stowarzyszenie Katolickie

Czas to miłość

 
Zdjęcie członków stowarzyszenia (3)
| ASK Soli Deo
mocniej

W pigułce

Wizytówką naszego stowarzyszenia są duże projekty, promujące wartości katolickie na uniwersytetach, na które składają się konferencje, warsztaty i inne akcje towarzyszące. Regularnie przyciągamy setki, a czasami wręcz tysiące odbiorców.

 

 

Wśród naszych stałych projektów są: jesienne Laboratorium Miłości na UW i wiosenna Sympatia, Miłość, Małżeństwo na SGH i SGGW, dotykające relacji damsko-męskich. Cyklicznie organizujemy także Dni Kultury Chrześcijańskiej na SGH, akcję zapisów do banku dawców szpiku na UKSW Oddaj z kości garść miłości i akcję honorowego oddawania krwi krwinka PW. Regularnie pojawiają się także konferencje bioetyczne na WUM-ie.

 

 

Co semestr pojawiają się jednak spontaniczne projekty angażujące nasz zapał i uwagę. W latach 2008-2010 żyliśmy projektem Poruszyć Niebo i Ziemię, który kompleksowo dotykał różnorodnych zagadnień: od błędnych postaw katolików we współczesnym świecie po zagadnienia bioetyczne i historie znanych ludzi żyjących wartościami. Oto i zdjęcia z lat 2008-09 i 2010.

 

 

W semestrze zimowym 2010 roku zorganizowaliśmy Uniwersytet Etyczny – cykl pięciu konferencji o etyce w zawodzie między innymi prawnika, polityka i dziennikarza.

 

konferencja o etyce w biznesie, grudzień 2010

 

Pod koniec stycznia 2011 razem z portalem Przeznaczeni.pl zainaugurowaliśmy akcję Wierność kotku!, uruchamiając stronę internetową ochkarol3.pl i fanpage Wierność jest sexy.

 

audycja w Radiu Plus, razem z ambasadorem naszej akcji - Krzysztofem Ziemcem!

 

Poza tym organizujemy szereg pojedynczych doraźnych spotkań, chociażby serię spotkań z Wojciechem Cejrowskim.

 

 

Organizujemy się w grupy projektowe, wyznaczamy koordynatora i sami tworzymy nasze pomysły, promując oddolne inicjatywy, ucząc się wzajemnie odpowiedzialności i konsekwencji. „Słowa uczą, przykłady pociągają” – trzymając się tej łacińskiej sentencji zapraszamy Was do galerii zdjęć na naszej facebookowej stronie, która najlepiej przybliży Wam naszą aktywność projektową, i nie tylko!

 

Ważnym elementem naszej aktywności jest formacja. W każdym miesiącu organizujemy ogólnosolideową Mszę świętą w podziemiach kościoła św. Anny wraz z konferencją, którą wygłasza dla nas ks. Michał Muszyński. W tym samym miesiącu organizujemy także pięknie aranżowaną adorację Najświętszego Sakramentu w kaplicy Matki Bożej Loretańskiej kościoła św. Anny. W międzyczasie staramy się organizować także spotkania z duszpasterzami poszczególnych kół terenowych. Dbamy o bogactwo korzystania z formacji w Soli Deo, mając świadomość, że bez paliwa duchowego aktywność projektowa staje się „słomą”.

 

ks. Michał Muszyński z kościoła św. Anny, nasz opiekun do sierpnia 2012r.

 

 

  ks. Przemysław Jan Ćwiek z kościoła św. Anny, nasz opiekun!

 

Od lat organizujemy cykliczne stacjonarne rekolekcje wielkopostne i adwentowe na naszych kołach terenowych, a także analogiczne rekolekcje wyjazdowe w podwarszawskich miejscowościach.

 

rekolekcje wielkopostne w Popowie, marzec 2010

 

Tradycją jest wspólny opłatek wigilijny. Rokrocznie organizujemy wyjazdy do Taize, na Światowe Dni Młodzieży i na Lednicę. Są także spontaniczne inicjatywy jak choćby wyjazd na spotkanie z Benedyktem XVI w 2006 roku, tworzenie miejsc pamięci i modlitwy po śmierci papieża Jana Pawła II i po katastrofie smoleńskiej.

 

Studencka Stefa Pamięci utworzona na Kampusie UW po katastrofie smoleńskiej

 

Nie brakuje stałych okazji do integracji. Za organizację cyklicznych imprez i bali odpowiada Sekcja Rozrywkowa.  Często są one częścią naszych wyjazdów. Właśnie, wyjazdy. Tradycją jest majówka i Sylwester w górach! Pod koniec lata organizowany jest obóz zerowy dla przyszłych studentów, także w górach. Oprócz tego spontanicznie odbywają się wyjazdy w okresie wakacyjnym i ferii zimowych. Zdjęcia z tych wydarzeń znajdziecie tu!

 

Sylwester 2010 w Zakopanem

 

Ważną kwestią dla naszego stowarzyszenia jest także wolontariat, którym zajmuje się specjalnie powołana w tym celu Sekcja.  Organizujemy kursy pierwszej pomocy.

Osoby ze zdolnościami muzycznymi mogą rozwijać się i realizować w naszym zespole muzycznym „Lumen”. Próby odbywają się raz w tygodniu na Politechnice Warszawskiej. Zespół zrzesza zarówno głosy, jak i instrumenty, będąc nieodłącznym elementem naszych spotkań formacyjnych.

Przez kilka lat mieliśmy swoją drużynę siatkarską, w ubiegłym roku reaktywowała się drużyna piłkarska. I to z jakim skutkiem! W maju 2010 roku triumfowaliśmy w turnieju warszawskich organizacji katolickich, chwilę później zajęliśmy drugie miejsce w turnieju z okazji Narodowego Dnia Życia. Gdy tylko pogoda na to pozwala, organizujemy się i gramy.

 

 

Jesteśmy otwarci na współpracę z organizacjami z innych krajów i wszelkie nowe pomysły związane z taką aktywnością. Obecnie ściśle współpracujemy z międzynarodową organizacją chrześcijańską The Phoenix Institute. Co roku nasi członkowie biorą udział w Seminar for The Study of Western Institutions – letnim obozie kulturotwórczym w Stanach.

Informacje o dawnych projektach można znaleźć na naszej starej stronie internetowej, dostępnej pod adresem old.solideo.pl.